Artykuł: Wymagania prawne dotyczące odwiertów pionowych
Decydując się na pionowy kolektor grtuntowy musimy mieć świadomość, że podlega on przepisom prawnym, a w szczegółności ustawie "Prawo geologiczne i górnicze" z dnia 09 czerwca 2011 (DZ. U. Nr 163 poz. 981), która określa sposób postępowania w zależności od ich głębokości. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że im wiercimy głębiej tym trudniej. I tak:
- Dla odwiertów o głębokości do 30 m (np. system Sofath: Natea i Caliane) poza terenami górniczymi nie są wymagane żadne pozwolenia czy też zgłoszenia.
- Dla odwiertów o głębokości od 30 m do 100 m (pompy glikolowe np. system Sofath Termeo) konieczne jest opracowanie projektu robót geologicznych składanego w Wydziale Ochrony Środowiska Miejskiego lub Starostwie Powiatowym. Jeżeli po upływie 30 dni nie otrzymamy zakazu możemy przystąpić do prac pod nadzorem geologicznym. Konieczne jest również wykonanie dokumentacji powykonawczej.
- Dla odwiertów o głębokości większej niż 100 m dodatkowo konieczne jest wykonanie, przez osobę do tego uprawnioną "Plan ruchu" zatwierdzonego przez Okręgowy Urząd Górniczy. Ponadto osoby wykonujące odwierty muszą posiadać uprawnienia Dozoru Górniczego Wyższego Stopnia.
Reasumując, odwierty wykonane dla systemów Sofath: Natea i Caliane opartych na technologii bezpośredniego parowania, są zarówno mniej kłopotliwe pod względem formalnym, jak i zancznie tańsze. Ważne jest również, aby wybierać w każdym przypadku firmę doświadczoną i z opowiednim sprzętem, gdyż właściwe wykonanie kolektora jest kluczowe dla późniejszej sprawności całej instalacji.
źródło: www.sofath.pl/fileadmin/user_upload/Kwartalniki/Kwartalnik_nr12_web.pdf