Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

www.danwent.com.pl

wpisy na blogu

Wpis:  Nie wiesz jakie ogrzewanie wybrać?

Blog:  ogrzewanie
Data dodania: 2012-11-30
wyślij wiadomość

Każdy z Nas budując dom staje przed wyborem odpowiedniego systemu grzewczego do swojego domu. Możliwości jest wiele.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ogrzewania. Każdy zapewne chce mieć ogrzewanie najtańsze z możliwych, ale zastanówmy się co tak naprawdę jest dla Nas ważne:

- czy chcemy być palaczem we własnym dom? W dzisiejszych czasach każdy ma zbyt mało czasu, więc zastanówmy sie czy chcemy w okresie zimowym spędzać mnóstwo czasu w kotłowni paląc w piecu, czyszcząc piec, wyrzucajac popiół itd Przy tradycyjnym ogrzewaniu potrzebujemy surowca do palenia w piecu, więc weźmy też pod uwagę czas i pieniądze na zakup i transport węgla, drewna, peletu itd; 

- czy mamy odpowiednie pomieszczenie na kotłownie z miejscem na składowanie surowca i powstałych odpadów? 

- jakie są dodatkowe koszty eksploatacji, energii elektrycznej zwiazanej z pracą pomp obiegowych, podajnka, dmuchawy czy sterownika? 

- jakie media są dostępne na naszej działce? dodam że pompy ciepła można montować praktycznie wszędzie

- jaki planujemy system grzewczy w domu? grzejnikowy czy ogrzewanie podłogowe czy może mieszany

- czy lepiej zainwestować więcej a kosztów późniejszej ekspoloatacji systemu nie odczujemy, czy wybrać najtańszy system i dopłacać w przyszłości?

- jakie są możliwe dopłaty do poszczególnych systemów? dopłaty do kredytów na domy energooszczędne

Od dostępności mediów i podjętego wyboru co do rodzaju sposobu ogrzewania zależą koszty utrzymania domu, które stanowią zazwyczaj około 70% wszystkich wydatków. Jest więc o co walczyć.

Szukajcie, pytajcie i porównujcie poszczególne systemy grzewcze. Krążące opinie nie zawsze są wiarygodne więc warto zaciągnąć opinii fachowca i po otrzymanej wycenie zastanowić się co jest dla Ciebie najkorzystniejsze. 

Nie bójcie się pytać 

Artykuł:  Ogrzać dom ale czym?

Blog:  ogrzewanie
Data dodania: 2012-11-29
wyślij wiadomość

 

Budując dom każdy z Nas zastanawia się CZYM OGRZAĆ DOM. Możliwości jest wiele, jednak nie zawsze na Naszym terenie dostępne są wszystkie rodzaje mediów. Od dostępności mediów i podjętego wyboru co do rodzaju sposbu ogrzewania zależą koszty utrzymania domu, które stanowią zazwyczaj około 70% wszystkich wydatków. Jest więc o co walczyć.

Dostępne rodzaje mediów na rynku:blog budowlany - mojabudowa.pl

Gaz ziemny – jest jednym z wygodniejszych w eksploatacji źródłem energii do ogrzewania domu. Najczęściej nie jest dostępny na nowo budowanych osiedlach po za miastami. Orientacyjny koszt uzyskania 1 KWh energii cieplnej 0,20 zł/KWh. 

Gaz płynny – jest przechowywany w zbiorniku zazwyczaj dzierżawionym od dystrybutora. Zbiornik powinien być umieszczony na naszej działce, na której powinniśmy zapewnić swobodny dojazd cysternie, która będzie uzupełniała nam zapsay gazu. Ten ordzaj paliwa nie należy do najtańszych, a jego cena zależy głównie od “widzi mi się”  lokalnego dystrybutora. Orientacyjny koszt uzyskania 1 KWh energii cieplnej 0,40 zł/KWh. 

Olej opałowy – podobnie  jak poprzednik musi być przechowywany na terenie naszej działki w zbiorniku dzierżawionym od lokalnego dostawcy. Cechuje się mniejszym zagrożeniem wybuchowym niż poprzednik. Cena również mocno zależna jest od lokalnego dystrybutora. Orientacyjny koszt uzyskania 1 KWh energii cieplnej 0,20 zł/KWh.

Energia elektryczna – jest najbardziej dostępnym źródłem energii, jednak odstrasza inwestorów wysokimi kosztami. Dla domów nisko energetycznych wybierana do zasilania pieców akumulacyjnych gdzie koszt uzyskania 1 KWh energii cieplnej w I taryfie wynosi 0,44 a w II 0,25 zł/KWh. W przypadku pompy ciepła wygląda to znacznie korzystniej i koszt uzyskania 1 KWh energii cieplnej wynosi około 0,10 zł/KWh.

Węgiel – najbardziej ekonomiczny. Żaden opał nie jest wstanie z nim konkurować zwłaszcza na Śląsku. Korzystanie z niego jest jednak obarczone kilkoma niedogodnościami – transport, składowanie, czyszczenie popiołu, nadzór procesu spalania. Orientacyjny koszt uzyskania 1 KWh energii cieplnej 0,08 – 0,11 zł/KWh. 

Groszek – jest rodzajem węgla kamiennego. Charakteryzuje się niską zawartością siarki i małą ilością wody oraz substancji niepalnych. Orientacyjny koszt uzyskania 1 KWh energii cieplnej 0,12 zł/KWh. 

Drewno - najbardziej popularny materiał do spalania w kominkach oraz kotłach na tzw holz-gaz (gaz drzewny). Drzewo musi być wysezonowane, osuszone. Orientacyjny koszt uzyskania 1 KWh energii cieplnej 0,11 zł/KWh. Niedogodnością jest konieczność dokładania drewna do kominka.

Pelety – to rodzaj opału produkowany z odpadów drzewa, słomy zbóż oraz specjalnie hodowanych wysokoenergetycznych roślin. Wartość opałowa peletu porównywalna jest z miałem węglowym, jednak uzyskujemy około 10 – 30 razy mniej popiołu dzięki czemu opróżnianie z odpadów spalania dokonywane są znacznie rzadziej. Orientacyjny koszt uzyskania 1 KWh energii cieplnej 0,21 zł/KWh. 

źródło: www.odomach.pl

Warto jednak zwrócić uwagę na ukryte koszty instalacji opartej o kotły c.o., na które większość z Nas nie zwraca uwagi przy budowie domu: 

  • zakup i transport surowca,
  • utylizacja powstałych odpadów
  • miejsce na składowanie odpadów
  • czyszczenie oraz konserwacja pieca
  • dodatkowe koszty energii elektrycznej związanej z pracą pomp obiegowych, podajnika, dmuchawy czy sterownika,

oraz nasz cenny czas, który musimy przeznaczać na kontrolowanie paleniska, sprzątanie i przeglądy kotłów.

 

„Zapomnij o byciu palaczem we własnym domu !!! ”

Gruntowe pompy ciepła Sofath zagwarantują ci ciepło w mroźną zimę oraz ciepłą wodę użytkową w lecie. 
Gwarantujemy wysoką sprawność układu i nieoceniony komfort w użytkowaniu.
Termoizolacja, rekuperacja czy energooszczędny system grzewczy dzięki pompie ciepła to niezbędne elementy domu taniego w eksploatacji.

Dlaczego pompa ciepła to dobre rozwiązanie dla Ciebie 
ponieważ
pompa ciepła pracuje zarówno w dzień, jak i w nocy bez potrzeby zapewniania ciągłych dostaw paliwa. Istotny dla efektywności pompy ciepła jest argument, że aby dostarczyć do budynku 1kWh energii potrzebujemy z sieci elektrycznej pobrać jedynie 25 % tej wartości, a więc 250 Wh, natomiast pozostałe 750Wh pobieramy z gruntu z darmowych odnawialnych źródeł energii.

Aktualności, promocje znajdziesz na naszym blogu

Wpis:  Zalety pompy ciepła Caliane

Blog:  ogrzewanie
Data dodania: 2012-11-29
wyślij wiadomość

 

Pompa ciepła Caliane firmy SOFATH jest geotermicznym systemem ogrzewania bazującym na technologii bezpośredniego parowania. Technologia ta łączy czynnik chłodniczy R410A, dla zewnętrznego kolektora poziomego, z wewnętrznym obiegiem hydraulicznym, ogrzewającym dom, w postaci ogrzewania podłogowego lub niskotemperaturowego grzejnikowego.

Pompa ciepła Caliane jest stosowana jako jedyne źródło ciepła, posiada także funkcję podgrzewu cwu poprzez układ hydrauliczny, a także dodatkowo opcje chłodzenia oraz ogrzewania basenu

 

blog budowlany - mojabudowa.pl

więcej: http://www.sofath.pl/caliane/

Artykuł:  Pompa ciepła: rozwiązanie na czasie

Blog:  ogrzewanie
Data dodania: 2012-11-28
wyślij wiadomość

 

Wątpliwości jakie budzą powszechnie wykorzystywane kopalne źródła energii (węgiel, ropa, gaz) sprawiają, że coraz większe uznanie w oczach odbiorców zyskuje energia odnawialna. Ograniczenie w ilości paliw kopalnych, konieczność zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz zbyt duże koszty ogrzewania powodują, że stała się ona alternatywą w pełni spełniającą oczekiwania użytkowników. W odróżnieniu od energii pozyskiwanej z paliw kopalnych, każdy konsument może korzystać ze źródeł energii odnawialnej według własnych domowych potrzeb. Jednocześnie spośród wszystkich energii odnawialnych, pompa ciepła jest rozwiązaniem, które może być stosowane praktycznie wszędzie, przez cały rok.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii

Obecnie człowiek nauczył się wykorzystywać niewyczerpalne źródła energii, jakimi są słońce, wiatr, powietrze, ziemia oraz biomasa.
Postęp technologiczny, szczególnie w dziedzinie geotermii i aerotermii, sprawił, że odnawialne źródła energii są dziś doskonałym rozwiązaniem, niezawodnym i wydajnym, które może spełniać potrzeby gospodarstw domowych (ogrzewanie mieszkań i basenów, ciepła woda użytkowa, klimatyzacja pomieszczeń). 

więcej Rozwiązania grzewcze Sofath

źródło: www.sofath.pl 

10Komentarze
Data dodania: 2012-11-28 11:51:30
Witam! Właśnie dodałam u siebie na blogu wpis dotyczący pompy ciepła. Mam ogromny dylemat. Otóż będzie u nas ogrzewanie gazowe, kominek z DGP (grawitacyjne), rekuperator, mamy już instalację solarną. W tym momencie w domu jest fachowiec, który zajmuje się instalacją gazową i on odradza nam solary, a w ich miejsce proponuje pompę ciepła woda-powietrze do ogrzania cwu. Szczerze mówiąc, nic nie wiem na ten temat. Czy można prosić o jakieś fachowe wytłumaczenie, na czym to wszystko polega? I czy rzeczywiście ta pc jest lepsza i tańsza od soalrów? Z góry dziękuję za pomoc! Kasia z blogu kasiarosmojabudowa.pl
odpowiedz
Data dodania: 2012-11-28 12:41:38
Pompa powietrzna do CWU
Witam, zgadzam się z instalatorem że lepsza jest pompa powietrzna do cwu. Kolektory słoneczne wykorzystują do podgrzewania wody energię pochodzącą z promieniowania słonecznego. Jednak nie zawsze to nasłonecznienie jest na wysokim poziomie i może być problem z osiągnięciem zamierzonego efektu. Natomiast pompy powietrzne potrzebują do działania ciepłego powietrza. Cena też jest porównywalna a efekt z PC zdecydowanie lepszy Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje powietrze zewnętrzne (bądź w przypadku zainstalowania pompy w pomieszczeniu technicznym pobiera powietrze kanałem, przez ścianę budynku). Powietrzny wymiennik ciepła odzyskuje energię cieplną zgromadzoną w powietrzu. Energia ta po transformacji do wyższej temperatury oddawana jest do c.w.u. celem jej podgrzania.
odpowiedz
Data dodania: 2012-11-28 16:51:02
Dziękuję za odpowiedź! Zastanawiamy się, po komentarzu Wojtusja, czy nam się ta inwestycja opłaca, skoro będziemy grzali gazem?
odpowiedz
Odpowiedź do ogrzewanie
wojtusj  
Data dodania: 2012-11-28 13:33:38
Jeżeli gaz, to po co PC lub solary?
Tylko zadaj sobie pytanie: Skoro i tak płacę opłaty stałe za gaz w lecie (przy taryfie W-3 to około 60 PLN/msc) to po co inne źródło ciepła do CWU?
odpowiedz
Data dodania: 2012-11-28 15:24:37
a, widzisz, to jest dobre pytanie! Czy to się opłaca w naszym przypadku? Warto w to inwestować?
odpowiedz
Odpowiedź do wojtusj
Data dodania: 2012-11-29 11:02:32
Oczywiście jeżeli ogrzewanie gazowe zapewni cwu również w lecie to nie potrzebne jest dodatkowe źródło ciepła. Ale gdyby Pani miała wybierać między solarami a PC to mój wybór padłby na powietrzną PC, przy użytku której może Pani wykorzystać schłodzone powietrze z PC do chłodzenia np. spiżarni.
odpowiedz
Odpowiedź do kasiaros
Data dodania: 2012-11-29 14:54:45
Dziękuję! Wszystko jest już dla mnie jasne. Jeśli miałabym wybierać pomiędzy solarami a PC, to wybrałabym PC, ale w naszym przypadku - ogrzewanie gazowe - pozostaniemy po prostu przy ogrzewaniu gazowym, dzięki któremu i tak latem będzie cwu :) Mam jeszcze inne pytanie. Moi rodzice mieszkają w starym poniemieckim domu. Dom ogrzewają węglem, piec zwykły, bez podajnika, więc muszą się przy tym trochę napracować. Najgorzej jest latem - palenie w piecu, aby mieć ciepłą wodę to zmora. Rodzice mają zatem w łazience junkersa, ale opłaty za gaz są przez to spore. Czy w ich przypadku można byłoby założyć PC? Czy to byłby dużo wyższy koszt niż w nowo budowanym domu, gdzie takie rzeczy przewiduje się dużo szybciej?
odpowiedz
Odpowiedź do ogrzewanie
Data dodania: 2012-11-30 08:21:00
W przypadku domu rodziców najlepszym rozwiązaniem był by bezosbsługowy system np. gruntowa pompa ciepła Caliane, która jednocześnie używana jest do centralnego ogrzewania oraz do podgrzewu cwu. Koszt takiej inwestycji zależy od budynku- jakie ma straty ciepła. Nie mam problemu z modernizacją CO, w dzisiejszych czasach nie ma rzeczy nie możliwych, tylko muszą być na nie odpowiednie finanse:) odsyłam do artykułu "modernizacja instalacji grzewczej w budynkach istniejących" pod tym linkiem http://www.sofath.pl/fileadmin/user_upload/Kwartalniki/Kwartalnik_lipiec_2012_web.pdf
odpowiedz
Odpowiedź do kasiaros
wojtusj  
Data dodania: 2012-11-29 11:43:56
Nie opłaca się
Odpowiedź jest tylko jedna. Jeśli macie gaz (i PC nie jest alternatywą dla gazu jako całości źródła ciepła) to dodatkowe źródło do ogrzania CWU jest ekonomicznie nieuzasadnione.
odpowiedz
Odpowiedź do kasiaros
Data dodania: 2012-11-29 14:50:53
Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
odpowiedz
Odpowiedź do wojtusj

Artykuł:  Modernizacja instalacji grzewczej

Blog:  ogrzewanie
Data dodania: 2012-11-27
wyślij wiadomość

 

Własny dom daje poczucie niezależności, komfortu i swobody. Jednak aby tak było koniecznym jest odpowiednie jego zaprojektowanie, wykonanie oraz sensowne gospodarowanie, które nieodzownie łączy się z kosztami eksploatacji. W naszym klimacie największa część rachunków generowana jest przez ogrzewanie, dlatego też warto zastanowić się nad zainwestowaniem w rozwiązanie, które zdecydowanie pozwoli nam ograniczyć koszta i zużycie paliwa.

Ale co zrobić jeśli nasz dom nie jest nowo powstającą inwestycją i posiada już wykonaną instalację wewnętrzną?

Oferowane przez współczesny rynek sposoby ogrzewania pozwalają na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań nie tylko w budynkach nowych, ale również wieloletnich. W starszych budynkach modernizacja ogrzewania staje się koniecznością. Powszechne w latach 70-tych czy 80-tych rozwiązania są obecnie mało efektywne oraz wywołują znaczny wzrost kosztów eksploatacji. Domy wzniesione kilkadziesiąt lat temu wyposażone są w kotły na paliwo stałe, co przy ciągłych wzrostach cen paliw znacząco wpływa na domowy budżet.

Dlatego też przy okazji modernizacji warto nie tylko pomyśleć o ociepleniu domu, ale również o zmianie sposobu ogrzewania.

blog budowlany - mojabudowa.plIdealnym rozwiązaniem, które może być zastosowane niemal w każdych warunkach jest pompa ciepła, która nie tylko pozwoli ograniczyć wielkość rachunków, ale również zagwarantuje użytkownikom wysoki komfort oraz do minimum ograniczy ingerencję w obsługę systemu. Zainteresowanie pompami ciepła sprawia, że obecna ich konstrukcja daje możliwość współpracy z istniejącymi już źródłami ciepła. Pompa ciepła jako źródło energii wykorzystuje ciepło zawarte w ziemi, wodzie lub powietrzu. W instalacjach modernizowanych, w których teren wokół domu jest już zagospodarowany, co utrudnia wykonanie gruntowego wymiennika poziomego lub pionowego, najbardziej racjonalnym jest wybór powietrznej pompy ciepła. W odpowiedzi na potrzeby użytkowników domów nowych, jak i remontowanych, w celu pełnej kontroli wydatków ponoszonych na ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej, Sofath stworzył linię powietrznych pomp ciepła – Lizea. Niewątpliwą zaletą tych pomp jest ich prosty montaż – nie wymagają pozwoleń, jak przy pompach glikolowych, a miejsce potrzebne do ich zainstalowania ograniczono do minimum.  Rosnąca popularność pompy „powietrze/woda” wynika również z tego, że montuje się je znacznie szybciej niż urządzenia, które pobierają ciepło z gruntu lub wody. Nie bez znaczenia jest tutaj również koszt instalacji, znacząco tańszy niż pozostałych typów pomp. Moduł zewnętrzny pobierający ciepło z otoczenia, może być zainstalowany wszędzie, niezależnie od ukształtowania terenu. Jednak inwestując w pompę ciepła należy wziąć pod uwagę rozkład temperatur powietrza w ciągu roku – w sezonie grzewczym jest ona zdecydowanie najniższa, w związku z tym również sprawność pompy w tym okresie spada. Co prawda niektóre modele są w stanie pracować nawet przy temperaturach do -20°C, jednak odbywa się to kosztem zwiększonego zużycia prądu. W klimacie Polski, aby w pełni oraz najniższymi możliwymi kosztami zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło budynku, niezbędne jest zintegrowanie powietrznej pompy ciepła z drugim źródłem ciepła, np. klasyczną instalacją z kotłem gazowym lub grzałka elektryczną. W takim systemie PC pracuje wówczas, gdy koszta jej eksploatacji są niższe od standardowego źródła ciepła, natomiast w przypadku dużych mrozów uruchamia się dodatkowe źródło. Jest to istotne również ze względu na zużycie energii, gdyż im powietrze atmosferyczne ma niższą temperaturę tym COP (współczynnik określający efektywnośćpracy PC) jest niższy. Oznacza to, że aby dostarczyć określoną ilość ciepła zużyje więcej energii elektrycznej niż przy wyższych temperaturach zewnętrznych. Ważnym elementem użytkowania PC jest również lokalizacja wymiennika – stoi on na zewnątrz w związku z tym hałas jaki emituje kompresor nie jest uciążliwy dla domowników. Nowoczesnym rozwiązaniem, które wyróżnia pompy Sofath-Lizea jest system Inverter. Dzięki niemu oraz zintegrowanemu modułowi regulacji, pompa ciepła reguluje swoją moc, aby dostosować pracę do potrzeb mieszkańców, jak również umożliwić oszczędne zużycie energii przez urządzenie.

 

źródło: www.sofath.pl

ogrzewanie
blog ekspercki
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 44867
Komentarzy: 17
Obserwują: 7
On-line: 9
Wpisów: 30 Artykułów: 11 Galeria zdjęć: 15
o nas
Doradca techniczno-handlowy
o firmie
Danwent specjalizuje się w instalacji pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz podgrzewu ciepłej wody użytkowej, montażu wentylacji, wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacja) i montażu klimatyzacji na terenie całego kraju. Wieloletnie doświadczenie oraz rekomendacje ...
ARCHIWUM WPISÓW
2014 marzec
2014 styczeń
2013 grudzień
2013 listopad
2013 październik
2013 wrzesień
2013 sierpień
2013 lipiec
2013 czerwiec
2013 maj
2013 kwiecień
2013 luty
2013 styczeń
2012 grudzień
2012 listopad
2012 październik
2012 wrzesień

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Inne blogi dla projektu :
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 433
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 405
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 112
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń